czwartek, 27 lutego 2014

Ogrzany domek - w jaki sposób go osiągnąć?

W trakcie budowy domu największe, jednorazowe nakłady inwestorzy ponoszą w większości wypadków na materiały budowlane także nabytek i montaż urządzeń grzewczych, a także służących do przygotowania ciepłej wody użytkowej.


Od wybranych technologii zależą późniejsze wydatki na nocleg budynku. Co prawda nowoczesne, ekologiczne systemy ogrzewania, wentylacji są kategoryczność droższe od swoich standardowych odpowiedników, acz rekompensatą za wydane pieniądze jest ich efektywność, pozwalająca zminimalizować koszty eksploatacji domu. Dobrze przemyślane instalacje zapewniają utrzymanie komfortu termicznego w budynku poniżej minimalnym zapotrzebowaniu na ciepło i zawsze powinny być kompleksowo dostosowywane do konkretnego projektu. Struktura ogrzewania, by był ekonomiczny, musi być dostosowany do rodzaju domu, jego izolacyjności. Np. w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na ciepło (domy energooszczędne, pasywne) nie istnieje konieczność montowania wysokosprawnych kotłów, oznacza to efektywnych ciepła. Basta wentylacja mechaniczna z rekuperacją ciepła, wyposażona w niewielką dodatkową instalację grzewczą.Apetyczny struktura ogrzewania ma obowiązek być również ekologiczny, poniżej czym pojęcie to należy rozszerzyć abstrahując od systemy wykorzystujące energię słońca (których wyzyskiwanie praktycznie figa nie kosztuje) na kotły gazowe i węglowe. Nadmierna nadawanie dwutlenku węgla dodatkowo siarki, a także popiołów powstałych w wyniku spalania tych paliw stanowi realne zagrożenie dla środowiska naturalnego. Kocioł kondensacyjny jest dlatego rozwiązaniem ekologicznym w porównaniu ze standardowym piecem węglowym, to znaczy gazowym, a obok tym będzie oszczędny – potrzebuje nawet o 60% mniej paliwa do wyprodukowania tej samej ilości ciepła. Z odnawialnych źródeł energii, warto również zwrócić uwagę na urządzenia spalające biomasę.


Ekologiczne nagrzewanie energią nieodnawialną…


Wśród obecnych instalacji grzewczych wykorzystujących nieodnawialne źródła energii największą efektywność mają pompy ciepła. Umożliwiają one uzyskanie wydajności grzewczej na poziomie 300-400%, co zapewnia limit ilości zużywanej energii elektrycznej. Aktualnie urządzenia te mogą czerpać ciepło z powietrza, wody i gruntu. W trakcie procesu wytwarzania energii cieplnej nie powstają spaliny, popiół i inne szkodliwe substancje. Wadą pomp ciepła jest ich wysoka cena, zaletą niedroga eksploatacja. Ekologicznymi można także nazwać nowoczesne, wysokosprawne kotły gazowe, olejowe, innymi słowy węglowe. Ich zaletą jest możliwość jednoczesnego przygotowania ciepłej wody użytkowej, co ogranicza koszty eksploatacyjne. Minus tego rozwiązania to wysoka koszt instalacji plus wydatki ponoszone na kupno paliwa.


W przypadku ogrzewania elektrycznego za ekologiczne można uznać piece akumulacyjne, które pobierają prąd w tańszej nocnej taryfie. Pozwalają osiągnąć oszczędności na poziomie 40% względem pieców elektrycznych zasilanych dzięki całą dobę. Piece akumulacyjne magazynują ciepło o zaprogramowanej porze, a następnie oddają je do otoczenia za pośrednictwem ustrój wentylatorów, bądź konwekcję. Zapewnia to duży komfort cieplny również precyzyjne regulowanie czasu ogrzewania.
Taka zamontowanie nie wymaga praktycznie żadnej konserwacji, a groźba wystąpienia awarii jest znikome. Wadą pieców akumulacyjnych są niesłychanie wysokie koszty eksploatacyjne - nośnikiem energii jest prąd - wielce wyższe, niż w przypadku pomp ciepła, lub kotłów gazowych. Sprawunek takich instalacji jest umotywowany jedynie do budynków o niewielkim zapotrzebowaniu na ciepło, które nie wymagają systematycznego grzania.
kolektory słoneczne…i odnawialną
Alternatywą dla urządzeń zasilanych nieodnawialnymi nośnikami energii są systemy, które do produkcji ciepła wykorzystują energię odnawialną - słoneczną, wiatrową i pochodzącą z biomas.
W polskich warunkach klimatycznych aplikacja instalacji solarnych do podnoszenia temperatury
w pomieszczeniach może być traktowane jedynie jak uzupełnienie innych systemów ogrzewania - mamy rynek małą ilość słonecznych dni w roku. Do efektywnego ogrzania niewielkiego domu jednorodzinnego potrzebne są ponadto kolektory słoneczne o powierzchniach paneli od 45 do 75 m². W czasie dużego zachmurzenia dodatkowo nocą urządzenia te są bezużyteczne, gdyż zakumulowane ciepło jest bardzo ekspresowo tracone, w związku z czym w mroźne dni budynek szybko ulega wychłodzeniu.
Kolektory słoneczne można zastąpić układami fotowoltaicznymi, które pozwalają przetwarzać energię słoneczną w elektryczną. Zamontowanie systemu akumulatorów, regulatorów również przetwornic napięcia spowoduje, iż szyk będzie pracował skutecznie nawet niedaleko małej ilości światła docierającego do kolektorów. Ta przyjazna środowisku technika ma jednak sporą wadę -wysoką cenę instalacji. Z jednego m² panelu fotowoltaicznego uzyskuje się stosunkowo niedużo energii elektrycznej, dlatego instalacje muszą mieć znaczne proporcja. W przypadku domów budowanych w technologiach tradycyjnych wydatki na budowę instalacji mogą nigdy się nie zwrócić. Dlatego rozwiązanie to rekomendowane jest w budynkach energooszczędnych i pasywnych, dokąd zapotrzebowanie na energię ma miniaturowy liczba.


Odmienna kondycja dotyczy kotłów opalanych biomasą - ostatnim z popularnych odnawialnych
i w pełni ekologicznych źródeł energii. Te nowoczesne urządzenia charakteryzują się sprawnością wynoszącą co bynajmniej 70% i pozwalają na równie efektywne grzanie pomieszczeń, na miarę kotły węglowe, czy gazowe. Pelety, słoma, prasowane wióry są paliwem pochodzenia roślinnego,
a piece przeznaczone do ich spalania nie emitują do atmosfery szkodliwych związków zanieczyszczających środowisko. Stosunkowo miniaturowy koszt instalacji plus jej późniejszej eksploatacji powoduje, iż rozwiązanie to jest coraz to powszechniej wykorzystywane w budynkach jednorodzinnych. W tradycyjnym budynku o powierzchni użytkowej ok. 130 m² roczny koszt zakupu peletów wynosi aktualnie 2-4 tys. zł . Dla domów dobrze ocieplonych dodatkowo charakteryzujących się dużą akumulacyjnością cieplną wydatki będą w znacznym stopniu niższe. Oprócz oczywistych zalet, ogrzewanie domu biomasą ma też wady. Najpoważniejsza to konieczność zaprojektowania adekwatnie dużej, zadaszonej i zabezpieczonej przed wilgocią przestrzeni magazynowej do przechowywania opału.


Układy mieszane - przyszłość ogrzewnictwa
Wybór ledwo jednego źródła energii do ogrzewania domu uznawany jest dzisiaj za poważny błąd inwestycyjny. Na przestrzeni awarii instalacji, bądź w razie braku paliwa nie ma dlatego że możliwości zapewnienia komfortu termicznego w pomieszczeniach. Sprawa ten dotyczy zarówno budownictwa tradycyjnego, na kształt i energooszczędnego plus pasywnego. Alternatywę stanowią układy mieszane - np. napuszoność ciepła wspomagana z wykorzystaniem kolektory słoneczne czy niewielkie kotły na biomasę. Zaleca się jednocześnie, by jedno ze źródeł ogrzewania domu wykorzystywało energię odnawialną. Sezonowe zastosowanie darmowej energii słonecznej pozwala jako że w znacznym stopniu obniżać koszty eksploatacyjne. Warto jednocześnie pamiętać, że kogeneracja, czyli jednoczesne generowanie energii również ciepła przyczynia się do mniejszego brud środowiska naturalnego. Wprawdzie konstrukcja zdywersyfikowanych i efektywnych instalacji grzewczych wymaga znacznych nakładów finansowych w trakcie budowy, acz wypuszczenie jest uzasadniona tanio - zwraca się po kilku latach używania domu. Dodatkowo uzasadniają ją względy ekologiczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz